3B Sjöboskolan
Sidor
Startsida
Länkar
Månadsbrev
tisdag 17 december 2013
Matteuppgift
I matten arbetar vi med att lösa textuppgifter med plus. Det är viktigt att man både gör en uträkning och skriver svaret på uppgiften.
Här har Isak och Sebastian visat hur man räknar ut vad två varor kostar tillsammans.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar
Senaste inlägg
Äldre inlägg
Startsida
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar